نفخ معده و ایجاد زخم بدخیم در سنین بالا

نفخ انواع مختلفی دارد و دلیل اصلی ایجاد آن تجمع گاز در کل دستگاه گوارش است.

این موضوع را یک فوق تخصص گوارش با اشاره به بیماری نفخ معده بیان نموده است. به گزارش تابش کوثر، مرجان مخترع فوق تخصص گوارش در ارتباط با نفخ معده گفت : 

نفخ انواع مختلفی دارد و دلیل اصلی ایجاد آن تجمع گاز در کل دستگاه گوارش است. زمانی که گاز در معده باشد به صورت بادگلو خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:

اگر گاز در داخل روده باریک تجمع کند با سر و صدا در داخل شکم همراه است و اگر در روده بزرگ باشد با دفع گاز از بدن همراه می‌شود.

مخترع افزود:‌

اگر نفخ معده به مقدار کم و هر از چند گاهی در دستگاه گوارش احساس شود، عادی است ولی اگر تعداد دفعات آن زیاد شود ممکن است به دلیل حساسیت‌های غذایی نظیر حساسیت به گندم و برخی دیگر از مواد غذایی باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه گفت:

همچنین علامت‌هایی از بیماری گوارشی خصوصا در افراد بالای ۵۰ سال الگوی نمایشی از بیماری‌های خاصی در دستگاه گوارش مانند زخم‌های خوش‌خیم و بدخیم را نشان می‌دهد و اگر این موارد در فرد مشاهده شد نیاز به ارزیابی فوری توسط پزشک متخصص دارد.

 فوق‌تخصص گوارش افزود:‌

وابسته به اینکه علت زمینه این بیماری چه چیزی است و کدام قسمت از دستگاه گوارش را درگیر کرده است نیاز به پزشک متخصص مختص به اندام بیمار خود دارد و باید نسبت به رفع این بیماری اقدام کند.

مخترع در پایان گفت:

مواد غذایی مضر برای نفخ معده حبوبات، آدامس، انواع کلم و فیبرهای خشن (سبزیجات پرزدار مانند ترب)، قهوه،‌کاکائوی شیرین، نوشابه و دوغ گازدار هستند و ممکن است به دستگاه گوارش افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، آسیب جدی وارد کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =