مجله علمی تاپ ساینس 24

شمارش سلول های درحال تقسیم با بیوحسگر جدید

محققان ژاپنی با ابداع یک ماده جدید موفق به ساخت بیوحسگری شده اند که می تواند سلول های در حال تقسیم را بشمارد و بیومولکول ها را شناسایی کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت، این ماده جدید که توسط محققان موسسه علوم و فناوری اوکیناوا در ژاپن ابداع شده است در واقع یک ماده ‘نانوپلاسمونیک‘است. مدت هاست که مواد نانوپلاسمونیک توجه بیولوژیست ها، شیمی دان ها، فیزیک دانان و محققان علوم را جذب کرده است و این ماده مصارف زیادی در حوزه های مختلفی مانند ذخیره سازی داده ها، تولید نور و سلول های خورشیدی دارد.
ماده ابداعی این محققان درست شبیه یک تکه شیشه معمولی مستطیلی شکل به رنگ صورتی است با این تفاوت که سطح آن از ساختارهای نانو پلاسمونیک قارچ مانند معروف به ‘نانو قارچ ها‘ با ساقه های دی اکسید سیلیکون و کلاهک های طلا پوشیده می شود.
مجموعه این مواد با هم، یک بیوحسگر را تشکیل می دهند که قادر به تشخیص تعاملات در سطح مولکولی است.  این بیوحسگربا استفاده از کلاهک های نانو قارچ به عنوان نانوآنتن نوری کار می کند. زمانی که نور سفید از اسلاید نانو پلاسمونیک عبور می کند، این نانو قارچ ها با پراکنده سازی و جذب بخشی از این نور، خصیصه های آن را تغییر می دهند.
محققان با اندازه گیری نحوه تغییر نور زمانی که از رویه دیگر این اسلاید شیشه ای نمایان می شود، می توانند رویه هایی را که در سطح این حسگر روی می دهد مانند تقسیم سلولی تشخیص داده و کنترل کنند. این ماده نانوپلاسمونیک حساسیت بالایی دارد و می تواند یک افزایش جزئی در سلول ها به اندازه ۱۶ در هزار سلول را تشخیص دهد.
جذاب ترین خصیصه این ماده این است که به سلول ها اجازه می دهد در دوره های طولانی تری زنده بماند. معمولا زمانی که سلول های زنده بر یک نانو ماده قرار می گیرند، این ماده سمی شده و سلول ها را می کشد اما با استفاده از ماده ابداعی این محققان، سلول ها برای بیش از هفت روز زنده می مانند. 
این ماده پتانسیل متحول ساختن طیف وسیعی از رویه ها از کنترل کیفیت غذا تا تشخیص بیماری ها را دارد.  این مطالعه به تازگی در مجله Advanced Biosystems منتشر شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 12 =

  • خانه
  • شیمی
  • شمارش سلول های درحال تقسیم با بیوحسگر جدید