ارائه خدمات تولیدمثلی حیوانات مزرعه ای در پژوهشگاه ابن سینا

تکثیر سریع تر حیوانات مزرعه ای با کارایی بالاتر و افزایش بهره وری در تولید شیر یا گوشت را از مهمترین اهداف این کار اعلام شد و قرار است گله های دام موجود  با نژاد اصلاح شده جابجا گردد.

دکتر محمدرضا صادقی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان مطلب فوق ؛ فرمودند : 

باتوجه به تغییرات در اقلیم کشور از نظر آب و هوا ، کم آبی و خشکسالی، بسیاری از برنامه های مرتبط با دامپروری باید تغییر اساسی کند و یکی از آنها نوع نژاد گاوی های اصیل برای تولید شیر و گوشت در داخل کشور باید پرورش داده می شود.

وی ادامه داد :

برای تهیه این حیوانات، هزینه ای زیادی بر کشور تحمیل می شود و امکان تهیه اینگونه حیوانات مزرعه ای، بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه فنآوری نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن سینا گفت:

محققان این مجموعه از چند سال پیش، پژوهش در این زمینه را آغاز کردند و با استفاده از روش های کمک باروری موفق به تکثیر سریع تر گاوهای اصیل و با بهره وری بالا در تولید شیر یا گوشت شدند.

وی ادامه داد که در چند ماه گذشته تعداد زیادی از گوساله هایی حاصل از این فناوری در پژوهشگاه ابن سینا متولد شدند. صادقی افزود:

با شناسایی این توانمندی در کشور، حجم زیادی از تقاضاها از طرف دامپروری ها داشته ایم که امکان برآورده کردن آنها در حال حاضر باتوجه به امکانات فعلی وجود ندارد و به همین منظور برنامه ریزی های لازم انجام گرفته تا کار در این زمینه گسترش یابد. 

وی با اشاره به اینکه این فناوری به اصلاح ژنتیک کاری ندارد و استفاده روش های کمک باروری، برای تکثیر را سریع تر استفاده می شود، افزود:

نژادهایی را انتخاب می کنیم که با اقلیم کشور سازگار بوده و به تولید شیر و گوشت بیشتری بیانجامد.

تکثیر اسب اصیل ترکمن با بهره گیری از فناوری های تولیدمثلی 

رئیس پژوهشگاه فنآوری نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن سینا با اشاره به اینکه امکان تکثیر اسب اصیل ترکمن در این مجموعه با استفاده از فناوری های تولید مثلی در صورت تأمین اعتبار وجود دارد، گفت:

محققان این مجموعه آمادگی لازم را برای تکثیر این نوع حیوان دارد.

صادقی ادامه داد:

با توجه به وجود متخصصان مجرب این مجموعه، امکان شناسایی اسب های ممتاز و اصیل نژاد ترکمن و تکثیر آنها با استفاده از تولید آزمایشگاهی جنین، که یکی از آخرین فناوری های روز دنیا در حفط نژادهای اصیل حیوانات است، وجود دارد.

وی افزود:

با توجه به محدود بودن تعداد اسب های اصیل نژاد ترکمن در کشور، استفاده از فناوری های نوین تولید مثلی در حفظ و تکثیر این نژاد ارزشمند ایرانی ، گامی بسیار موثر و ارزنده خواهد بود.

جهاد دانشگاهی در حیطه ناباروری سرآمد است

صادقی به اقدامات موثر پژوهشگاه های رویان و ابن سینا در حوزه ناباروری اشاره کرد و گفت:

جهاد دانشگاهی در حیطه ناباروری سرآمد است و خدمات ارزنده ای را به مردم ارائه کرده است.

وی افزود:

در سال های گذشته زوج های نابارور ایرانی برای درمان آن مجبور بودند به کشورهای دیگر اعزام شوند که این موضوع مشکلاتی را برای آنان به بار می آورد.

صادقی با اشاره به اینکه دو مرکز شاخص در درمان ناباروری پژوهشگاه های رویان و ابن سینا هستند، گفت:

با توجه به نیاز کشور پژوهشگاه ابن سینا هم وارد این عرصه شده و حدود ۱۵ سال است که در این زمینه خدمات مناسب را ارائه می دهد.

رئیس پژوهشگاه فنآوری نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن سینا گفت:

در طول این مدت علاوه بر درمان زوج های نابارور ایرانی، خدماتی به بیماران غیرایرانی هم در این زمینه ارائه شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

  • خانه
  • علم و دانش
  • ارائه خدمات تولیدمثلی حیوانات مزرعه ای در پژوهشگاه ابن سینا